Sağlıklı yaşam başlığında sabah rutini olarak Su İçmek konusundan bahsetmiştim. Şimdi yine merak edip araştırdığım ve uygulamaya çalıştığım bir başka sabah rutininden bahsetmek istiyorum: Sabah Sporu

Sabah sporunun hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çok fazla faydası vardır. Güneşin doğması ile birlikte vücudumuz da uyanıyor. Ve günün ilk saatleri ile birlikte metabolizmamız en yüksek seviyede oluyor. Gece boyunca dinlenen kaslarımız daha sert ve eklemlerimiz de daha dirençli oluyor.

Eğer vücudunuzdaki yağlar ile sorununuz varsa sabah sporu yapmak iyi bir tercih. Daha henüz kahvaltı etmeden yapılacak olan egzersizler, yağların enerji üretimi amacıyla yıkılması olan yağ oksidasyonunu açığa çıkarır. Bu da daha fazla yağ ve kalori yakımını sağlar. Aynı zamanda diyabet riskini en aza indirmemize yardımcı olur. Gece boyunca vücudumuz dinlenirken büyüme hormonu salgılıyor. Vücudumuz tüm karbonhidratları tüketiyor ve bu sebeple depoladığı da yağlar oluyor. Sabah egzersizleri bu yağların yakımını sağlamakta en büyük destekçi.

Steve Jobs, Bill Gates gibi başarılı kişiler başarılarını gün içerisindeki rutinlerine bağladıklarını belirtirler ve bu isimler de yeni bir güne başlamadan önce spor yapanlardan. Sabah sporu yapmak erken kalkmayı gerektirir. Erken uyanmak daha fazla endorfin salgılamamızı sağlar ve doğal olarak depresyondan da uzak tutar. Kan dolaşımımız düzene girer ve güne daha enerjik başlanılacağı için bu motivasyon ile daha başarılı bir gün geçirmek mümkün olur.

Sabah Sporu ile Daha Sağlıklı Bir Cilt

sabah sporuSabah yapılacak hafif egzersizler cilt sağlığımızı ve görünümünü de olumlu yönde etkiler. Günün erken saatlerinde gözeneklerimiz daha rahat genişler, oksijen, gün ışığı, nem, ısı değerleri en uygun seviyede olur. Yapılan araştırmalar da sabah egzersizi yapan kişilerin daha parlak ve canlı bir cilde sahip olduğunu göstermiştir.

Sabah sporunun kendi araştırdığım bir çok faydasını yazmaya çalıştım, öte yandan sabah sporu yapmak tehlikeli de olabilir. Bu sebeple dikkat etmemiz gereken bazı hususlar mevcut.

İlk olarak dikkat etmemiz gereken kalbimizi zorlayacak ağır bir spor yapmamak. 30 dk kadar bir yürüyüş yapmak yeterli olacaktır.

Sabah sporu uyandıktan sonraki ilk 15 dk içinde yapılması gerekir. Daha geç olursa vücudumuzun insülin direnci düşüp açlık hissi başlar. Bu da motivasyonumuzu düşürür.

Yapılan egzersizin ardından mutlaka kahvaltı yapılmalı. Vücudumuzun yağ yakımı sonrası ihtiyaç duyduğu enerjiyi proteinlerden almaya başlayacak olması sebebi ile kaslarımız güçsüzleşebilir.

Spor sonrası egzersizde karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı edilmemesi gerekir. Böyle bir kahvaltıda vücudumuz insülin salgılar, bu vücudumuzun yağ depolamasını kolaylaştırır ve kilo almamıza sebep olur.

Hayatı boyunca sabah insanı olamamış bir kişi olarak sabah rutinlerinin faydalarını öğrendikçe sabah erken kalkmaya daha fazla çaba gösteriyorum. Her ne kadar bunu her zaman sağlayamasam da başarabildiğim zamanların verdiği keyif bunun için daha fazla gayret etmeme motivasyon sağlıyor. Umarım siz de bu faydaları hissetmeye başlarsınız ve bu küçük incelemem size de bir fayda sağlar.