Su içmek üzerine bir çok şey duymuşsunuzdur. Kimisi günde en az 4 litre diyor, kimisi sadece susadığınızda için diyor, kimisi içebildiğiniz kadar çok diyor, kimisi de fazlası zarar diyor. Ben de biraz araştırmak istedim işin aslını öğrenebilmek için ve ulaşabildiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Vücudumuz çok iyi bildiğiniz üzere ağırlıklı olarak sudan oluşmaktadır. Kanımızın %83’ü su olmak ile birlikte sadece bununla da sınırlı değil, kemiklerimizin %22’si, kaslarımızın %75’i ve hatta beynimizin %90’ı sudan oluşmaktadır. Bu oranlarla da suyun vücudumuz için ne kadar önem teşkil ettiğini anlamak mümkün.

Su Içmek : Uyanır Uyanmaz!

Vücudumuz uyurken, hücreleri onarmak ve yenilemek için çalışır. Vücudumuzda bu sebeple oluşan atık maddeleri idrar yoluyla temizlemek için uyanır uyanmaz en az 4 bardak (4X160 ml.) su içmeliyiz. Ve bunun üzerine 45 dk. boyunca bir şey tüketmemeliyiz.

Uyanır uyanmaz içtiğimiz su toksinlerden kurtulmayı ve vücudun ihtiyaç duymadığı maddelerin atılmasını sağladığı için, metabolizmamızı hızlandırır, bağışıklığımızı güçlendirir ve vücudumuzu güne hazır hale getirir.

En az 4 bardak diye konuya giriş yaptık ancak, bu alışkanlığı kazanırken bir anda 4 bardakla başlamanız tavsiye edilmiyor. Tavsiyelere göre ilk olarak 1 bardak kadar su ile başlayabilir ve kalan 3 bardağı gün içerisine yayabilirsiniz. Zaman içerisinde bu miktarı 2 bardak, 3 bardak ve 4 bardak olmak üzere artırabilirsiniz. Bir anda aşırı yüklenirsek farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşma ihtimalimiz olduğunu unutmayın.

Su Içmek: Genel Faydaları

Yazıyı çok uzatıp sıkıcı hale getirmek istemiyorum o yüzden su içmenin genel faydalarından çok kısa bahsedeyim.

  • Kan dolaşımınızın hızlanmasıyla uyanır uyanmaz içtiğiniz su sayesinde vücudunuzdaki toksinlerden kurtulabilirsiniz.
  • Metabolizmanız en az %24 oranında hızlanacağı için vücudunuzdaki bir çok olumsuzlukların önüne geçme imkanınız olacaktır.
  • Su içmek zayıflatır mı? sorusuna cevaben, su içmenin zayıflamanıza doğrudan etkisi yoktur ancak dolaylı bir çok etki sayılabilir. Su içtiğinizde tokluk hissi oluşur ve iştahınızı azaltır. Sindirime yardımcı olur bu sayede tükettiğimiz besinler daha iyi parçalanır. Enerjinizi yükseltir bu sayede daha hareketli bir gün geçirebilirsiniz.
  • Az su tüketiminden kaynaklanan dehidrasyonun önüne geçmiş olursunuz ve bu sayede cildinizin erken yaşlanmasını önleyebilirsiniz.

Su Içme Alışkanlığı

Su içmeyi alışkanlık haline getirebilmek için öncelikle bir su şişesine sahip olmalıyız. Bu su şişesi gece yatağımızın başında olursa uyanır uyanmaz hem görüp hatırlamamızı hem de kolayca ulaşabilmemizi sağlar. Gün içerisinde de vakit geçirdiğimiz alanlarda su şişemizi yanımızda bulundurmak su içmemiz gerektiğini hatırlamamıza yardımcı olacaktır.

Sigara kullanıyorsanız bunu azaltmak ve belki de bırakmak için de sudan destek alabilirsiniz. Misal her sigara içmek aklınıza geldiğinde ‘şimdilik sigara yerine bir kaç yudum su içeyim’ diyerek erteleyebilirsiniz. Bu ertelemeleri ne kadar sık yaparsanız o derece kendinizi daha az zehirlemiş ve daha fazla fayda sağlamış olursunuz. Aynı şekilde atıştırmalıklarla aranız çok iyiyse ve bu başta kilo gibi problemlere sebep oluyorsa, bir şeyler atıştırmak istediğinizde de suyu tercih edebilirsiniz.

Her güne iyi bir başlangıç için, bu gece yatağınızın baş ucuna su şişenizi koyarak derhal başlayın!