Merhaba, Bir önceki HTML Nedir? içeriğinde size HTML tam olarak nedir anlatmaya çalıştım ve eğer uyguladıysanız, kendi adınızın yazdığı ilk web sayfanızı oluşturdunuz bile. Bu yazıda da HTML nasıl kullanılır sorusuna cevap vereceğiz.

Eğer yazıları takip etmeye devam edecekseniz bilgisayarınızda bir klasör oluşturup hazırlayacağınız diğer sayfaları da bu klasörde düzenli bir şekilde tutmanızı tavsiye ederim.

Her dil gibi HTML de kurallar içerir

HTML kurallar oldukça basittir. Neyin ne olduğu, nerde başlayıp nerde bittiği, nerede olması gerektiği gibi komutlar içerir. Örnek olarak, sayfamızda bir yazı yazacaksak, bunun bir yazı olduğunu paragraf ( p – paragraph ) komutu ile belirtiriz:

<p>Bu benim ilk paragrafım.</p>

Görüntüsü (Görselin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz):

Burada, “Bu benim ilk paragrafım.” cümlesinin bir paragraf olarak işaretlenmesini söyledik. Komutumuzu yazarken küçük (<) ve büyük (>) işaretleri kullandık. Bu işaretleri görmeye alışsanız iyi olur. Çünkü HTML yazdığınız sürece bu işaretleri hep kullanacaksınız.

HTML Nasıl Kullanılır ?

Örneğimiz üzerinden gidelim. İlk komutumuz <p> şeklinde. Burada gördüğümüz ilk < işareti bir HTML etiketi yazmaya başladığımızı ifade eder. “p” harfimiz yazmaya başladığımız etiketin bir paragraf etiketi olduğunu söyler. Ve sonrasında gelen > işareti artık paragrafımızı yazmaya başladığımız anlamına gelir. Başlangıç etiketimiz ortaya çıktı. Bunun arkasından yazımızı yazmaya başlarız.

Paragrafımız elbet bir noktada sonlanacak. Biz sonlandırmadığımız sürece yazdığımız her şey aynı paragraf içerisinde yazılmaya devam edecek. Bu sebeple paragrafımız bittiğinde bir bitiş etiketi koymamız gerekli. </p> etiketinden gördüğünüz üzere başlangıç etiketimize bir / (slash) eklediğimizde bir bitiş etiketine sahip oluyoruz. Bu bitiş etiketi de paragrafımızın bittiği noktayı işaret eder.

Siz de yukarıdaki örneği not defterinde uygulayıp, dosyanızı .html olarak kaydettikten sonra yine web tarayıcınızda açın. Doğru bir şekilde yaparsanız tarayıcı ekranınızda <p> ve </p> açılış – kapanış etiketlerimizi değil, yalnızca bunların içine yazdığımız paragrafı göreceksiniz.

Bir sonraki yazıda da diğer HTML komutlarımıza göz gezdirmeye devam edeceğiz.