Binlerce lira para ödeyip satın aldığınız akıllı telefonunuzu haklı olarak uzun süre kullanmak istiyorsunuz. Ancak bir çok cihazda yaşanılan en popüler sorun pil ömrünün tükenmesidir. Pilinizi değiştirmek bir çözüm olsa da, pil ömrünüzü uzatmak ve telefonunuzu daha uzun ömürlü kullanabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Günümüzde akıllı telefonlarda Lityum İyon piller kullanılır. Lityum iyon piller geleneksel pil teknolojilerine göre daha hızlı şarj olur, daha uzun ömürlüdür.

Bataryanız tamamen boşalmadan şarj edin

Bataryanızı şarj etmek için tamamen boşalmasını beklemeyin. Pillerin şarj döngüsü olduğunu ve her şarja takıldığında bir döngü olacağını düşünerek şarjın boşalmasını beklemek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Lityum iyon pillerde şarj döngüsü kaç kere şarj ettiğinize göre değil kaç kere %100 oranlık bir pil kullanımı yapmanızla alakalıdır.

Örnek olarak, bugün telefonunuzu %100 şarj ettiniz ve tekrar şarja takana kadar %75 kullandınız, şarjınız %25 kaldı. Tekrar %100 doldurdunuz ve ertesi gün %25 lik bir kullanım yaptığınızda 1 şarj döngüsünü tamamlamış olursunuz.

Telefonunuzun bataryasını %25 in altında doluluk oranında şarja takıp %100 e çıkarmak batarya kapasitesini düşürecektir. Bu sebeple %25’in altına düşmeden mutlaka şarja takın.

Bataryanızı tekrar tekrar şarj etmekten çekinmeyin

Yanlış bilinen en popüler bilgilerden biridir. Genellikle akıllı telefon kullanıcıları pil ömrünü uzatmak adına telefonun %100 şarj olmasını bekler. Ancak bu pil ömrüne katkı sağlamaz.

Bilinenin aksine telefonunuzu gün içerisinde sık sık şarj etmek pil ömrü için daha verimli olacaktır. Hatta her %10luk bir şarj kullanımı sonrası telefonunuzu tekrar şarja takmanız en iyi senaryo olacaktır. Bu sadece pil ömrünüzü uzatmakla kalmaz aynı zamanda telefonunuzun şarjını sürekli olarak dolu kalmasını sağlar.

Telefonunuzu %100 Şarj etmeyin

Genellikle yapılan %100 şarj işlemi aslında telefona zarar vermektedir. Telefonunuzun şarj yüzdesi kaç olursa olsun %100 doldurmak batarya kapasitesini azaltacak ve batarya ömrüne zarar verecektir.

Hatta bünün farkında olan Tesla elektrikli araçlarını %90’a kadar şarj edip bırakma özelliği getirmiştir.

Bu sebeple telefonunuzu gece yatarken şarj etmek de iyi bir işlem olmayacaktır.

Ortam sıcaklığına dikkat edin

Cihazınız 16 ile 22 derece ortam sıcaklığı aralığında en iyi performans gösterecektir. Cihazınızı 35 derecenin üzerinde bir ortamda tutmanız pil kapasitesine kalıcı zarar verecektir.

Cihazınızı soğuk bir ortamda tutmak pilinizin azalmasına yol açabilir ancak bu durum geçicidir. Pil sıcaklığı normal seviyeye geldiğinde performansı da normale dönecektir. Ancak sıcak ortam etkisi kalıcı zarara yol açar.

Kaynaklar:

Apple: https://www.apple.com/tr/batteries/maximizing-performance

Battery University: https://batteryuniversity.com