Merhaba,

İnternette gezinirken bir çok kurumsal web sitesini ziyaret etmişsinizdir. Kimi zaman bilgi almak için, kimi zaman ürünleri incelemek veya sipariş vermek için kimi zaman da şirket ile iletişime geçmek için bu web sitelerini ziyaretmiş olmanız mümkün. Ve tamamına yakınında görmüş olabileceğiniz bir bölüm var, ‘Hakkımızda’. Eğer siz de bir şirket sahibiyseniz sizin de web sitenizde muhtemelen böyle bir bölüm vardır. Peki ‘Hakkımızda’ sayfası kurumsal bir web sitesi için yeterli midir? Biz bu konuyu ‘Kurumsal’ menüsü altında olması gereken başlıkları değerlendirerek inceleyelim.

Hakkımızda Sayfası

Bu sayfada öncelikle kim olduğunuzu tanıtırsınız. Kuruluş yılınız, lokasyonunuz, var ise şubeleriniz, hizmet verdiğiniz alan/alanlar ve bunlarla ilgili bir takım detaylar hakkımızda sayfanızda yer alabilir.

Tarihçe Sayfası

Bu sayfanızda kurulduğunuz yıldan, mevcut yıla kadar olan süreçteki gelişmeleri yıl yıl ayırarak listeleyebilirsiniz. 

Şirket Yapısı

Şirket yapısı sizin Genel Müdür’den başlayıp, en alt şirket biriminize kadar uzanan bir şemadır. Şirket yapınızı web sitenizde paylaşmanız şirketinizin birim yapısını gösterir ve iletişime geçmek isteyen kişi ve kurumlara da yardımcı olur.

Misyon – Vizyon

Çokça karıştırılan bu iki kavram şirket kurumsal içeriklerinizin olmazsa olmazlarındandır. Çoğu şirket ikisine de benzer metinler yazar. Ancak amaçları tamamen farklıdır.

Misyon: Şirketin var olma sebebini açıklar. Neden varız? Ne tür işler yapıyoruz? Hitap ettiğimiz kitle nedir? gibi sorulara Misyon yazımız cevap verir.

Vizyon: Şirketin gelecek planlarını ifade eden bir yazıdır. Bundan 10 yıl sonra şirketimiz hangi konumda olacak? Hedeflerimiz nelerdir? Amacımız nedir? gibi soruların cevaplarını verir.

Kalite Politikası

Şirket tarafından ifade edilen, kalite ile ilgili bütün amaçları, hedefleri ve idaresi kalite politikası kapsamına girer. 

Kurumsal Kimlik

Şirket kurumsal kimliğinizi paylaşmanız marka bütünlüğünüzü 3.parti alanlarda da korumanıza yardımcı olur. Logonuzu, renklerinizi, kullandığınız font tipleri gibi kurumsal kimliğinizi oluşturan öğeleri birinci elden sizin paylaşmanız doğru kullanılması açısından gereklidir. Franchise veren bir şirket iseniz, Franchise sahiplerinin kurumsal bütünlüğünüze uyması açısından da önemlidir.

Kurumsal sayfalarınıza bunlardan daha fazlasını eklemeniz mümkün. Ama temel düzeyde olabilecek ögelerden kabaca bahsetmek istedim. Sadece bu unsurları dahi barındırmayan çoğunluğu göz önünde bulundurursak, burada belirttiğim içerikleri web sitenize eklemeniz işinize gösterdiğiniz ciddiyet konusunda ziyaretçilerinizin algısını oldukça olumlu etkileyecektir.