21 Haziran 2014 tarihinde CSS renkleri arasına #663399 hex kodu ile rebeccapurple rengi eklendi. Bu rengin hikayesini CSS Renkleri yazısını hazırlarken fark ettim ve ayrıca yer vermek istedim.

Rebecca Alison Meyer 6. yaş gününden sadece 12 saat sonra beyin kanserinden hayatını kaybetti. Rebecca’nın favori bir rengi vardı ve bu mor rengiydi. Kendisi CSS standartlarının oluşturulmasında öncülük eden Eric Meyer’ın kızıydı. Bu üzücü haberi öğrenen web tasarımcı Jeffrey Zeldman Twitter’da bir hashtag kampanyası başlatmaya karar verdi.

 

Yapması çok kolay, yapmamak için de hiçbir sebep yok. 12 Haziran’da Twitter’a girip # 663399Becca etiketini, paylaşacağını düşündüğün diğer kelimeler veya resimlerle birlikte paylaşın. Veya sadece hashtagi paylaşın. Bu yeterli olmayacak. Hiçbir şey yeterli olmayacak. Ama bu bir şey olacak.

 

Ve bu hashtag kampanyası hareketi çok daha büyük bir projeye yol açtı. Babası Eric’in CSS için olan katkıları da göz önüne alınarak morun bir tonu olan ve CSS’de hexadecimal karşılığı #663399 olan renk beccapurple olarak adlandırılması önerildi.

Durumdan haberdar olan Eric:

 

Rebecca bize altı yaşında büyük bir kız olacağını ve Becca’nın bir bebek ismi olduğunu söylemişti. Altı yaşına geldiğinde ona herkesin Becca olarak değil Rebecca olarak seslenmesini istedi.

 

Mesajı ile birlikte #663399 renk kodunun beccapurple değil rebeccapurple olarak adlandırılmasını rica etti. 

Ve artık rebeccapurple renk değeri, CSS Module Level 4 standartlarına dahil edildi.

Kaynak: 

http://www.cassandraking.net/wordpressapp/becca-purple-663399-a-child-passes-away-a-color-is-born/

https://medium.com/@valgaze/the-hidden-purple-memorial-in-your-web-browser-7d84813bb416